Перемильські квіти Михайлини Петрушевської

01 Вересня 2018, 17:00
Михайлина Петрушевська «Квіти на тлі образу» 4207
Михайлина Петрушевська «Квіти на тлі образу»

За шість кілометрів від Берестечка над Стиром лежить село Перемиль, яке існує з часів князя Любарта. В різні часи воно було у власності Лещинських, Скшинських та Петрушевських. З 1906 до 1914 роки в родинному палаці в Перемилі на Волині творило подружжя відомих польських художників Михайлини (дівоче прізвище Петрушевська) та Конрада Кжижановських.

1 вересня 1883(1889) року в родині Петрушевських народилась донька Михайлина. З дитинства у дівчинки був художній талант. Приватні уроки Михайлині надавав відомий художник Олександр Мілош (Котарбінський), професор Академії образотворчих мистецтв у Варшаві. З 1904 року вона розпочала навчання в тій же академії, її куратором був Конрад Кжижановський.

Конрад Кжижаноський народився 15 лютого 1872 року в місті Кременчуг. Освіту здобув в Києві та Петербурзі. У 1897 виїхав до Мюнхена, де навчався в приватній школі малярства Симона Голлоші. В 1900 році повернувся жити до польської столиці, де розпочав викладацьку діяльність.

Між викладачем та студенткою спалахнули почуття, в 1906 році вони взяли шлюб. Конрад в своїх багаточисленних листах до Михайлини ласкаво називав її «Міша», або «Мишка». Михайлина була головною моделлю Конрада, саме тому маємо багато її портретів, виконаних рукою чоловіка. В 1907 році подружжя поїхало в подорож по Італії та Корсиці. Кілька років Кжижановські проживали в Парижі та Лондоні, де Михайлина удосконалювала свої таланти в Академії Рансона.

З початком Першої світової війни подружжя переїхало до Перемильського палацу, де проживали до 1917 року. За цей період маємо багато цікавих робіт Кжижановських, на яких можемо побачити красу Волині, її мешканців.  

25 травня 1922 року Конрад помирає в Варшаві в розквіті сил. Перша виставка робіт Кжижановського відбулась в 1925 році. Критики високо оцінили картини Конрада. Тематика робіт охоплювала Волинь, Люблінщину, Поділля, Мазовію, Балтику. Пізніше виставка успішно подорожувала по світу.

В роки Другої світової війни Михайлина попадає до нациського концтабору в Освенцимі. Художниці вдалось повернутись живою, але в 1950 році Михайлину арештували, і до 1956 року вона була політичним в’язнем. Після арешту роботи її та чоловіка були конфісковані та передані у власність Національного музею в Варшаві.

До смерті Михайлина працювала в своїй майстерні, в якій знаходився дорогий пам’яті столик з Перемиля, гуцульські килими, родинні фотографії, багата бібліотека початку ХІХ століття. В її кабінеті завжди було багато гостей із творчого середовища Варшави, які згадують, як Михайлина їх частувала хлібом з маслом та сиром.

Михайлина померла 16 липня 1962 року в Варшаві.





 

Коментар
24/04/2024 Середа
24.04.2024
23.04.2024