Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Відомі горохівчани: історія творця гімну Волині родом з Вільхівки

12:21 04.07.2017
1652

Горохівщина багата видатними особистостями. Серед них чільне місце займає Степан Кривенький - самодіяльний поет і композитор, автор пісні-гімну Лесиного краю «Волинь моя».

Народився Степан Кривенький в селі Вільхівка Горохівського району в сім'ї хліборобів.

У батьків, крім Степана, був ще старший син Євген. Долю своїм синам батьки не обирали. Та й звідки вони могли знати, що менший Степан, народжений у ті важкі роки війни, з материнським молоком вбере у себе вміння любити і прощати, талант творити прекрасне із слів та нот, оспівувати те, чим обдарував землю Господь.

Ще з дитинства Степан щось тихенько виспівував. Зазвичай, це були пісні, почуті на сімейних святах, співані мамою та її родичами. Коли хлопчикові виповнилося п'ять років, з фронту повернувся батько і привіз невелику німецьку гармошку.

Степан брав її у руки, коли нікого не було вдома. І якими ж здивованими одного разу були батьки, коли почули, як гарно звучить вона у маленьких рученятах. Рішення прийняли правильне: хлопчину віддали навчатися до Горохова у музичну школу. Тоді й купили йому новенького баяна.

Хоч і мав хворі очі, музичну науку, як ніяку іншу, вивчав ревно і терпеливо.

Другою улюбленою школою для юного Степана стало Луцьке культосвітнє училище. Серед обдарованих юнаків і дівчат першим промінцем засяяв його самобутній та ще не відшліфований талант.

Творчий старт своїм прекрасним починанням судилося також взяти у рідній Вільхівці. Тоді він працював баяністом у місцевому Будинку культури, а тим часом там збиралися дзвінкоголосі мешканці села, які згодом, у 1960 році, об'єдналися у хор.

Першим і одним із найкращих учасників хору на той час був авторитетний керівник місцевого господарства Володимир Жигун. Він разом із Степаном Федоровичем дав хору звучне і красиве ймення «Хлібодар». У роботі над репертуаром з'явилися перші пісні Степана Кривенького.

Степан Кривенький швидко здобув повагу і визнання: його стали звати поетом, композитором і найвищим йменням - музикантом від Бога. Хор став одним із найулюбленіших, найбажаніших колективів не тільки району і області, а й за кордоном. Зіркові успіхи відкрили йому широкі дороги до Грузії, Білорусії, Росії, Польщі.


Степан Федорович справжньою синівською любов'ю був прив'язаний до своєї рідної Волині, трудівників полів, до сільських вечорів, солов'їних ранків, до свого золотого сонця і садів, бо про них писав щиро так, як веліло його серце, співав красиво так, як співала його душа. Степан Федорович горнувся до людей своїми піснями.

На перший погляд непомітний, скромний, невибагливий, а люди бачили у ньому щедрого на добро однодумця, порадника, людину.
Чималий колектив розумів його з єдиного погляду, з півжесту, з півноти. Таке взаєморозуміння, співзвучність у піснях і гармонія у душах пророкували йому ще більшу славу і ще вище визнання.

15 вересня 1992 року обірвалося життя Степана Федоровича, він відійшов несподівано, дуже рано, залишивши сиротами недоспівані свої пісні і світлу пам'ять про себе у тих, хто його знав, любив, цінував. Тоді, здавалось, ніхто не звабить хор на сцену...

Степан Кривенький у своїй передсмертній поезії просив улюблений хор не сходити зі сцени, і «Хлібодар» заспівав!


Ось так високо до зірок підняв славу композитора, заслуженого працівника культури, почесного громадянина Волині (це звання присвоєно посмертно) гімн нашого краю, візитна картка Волині, улюблениця дорослих і малих - пісня «Волинь моя». Народний хор під керівництвом Володимира Онищука продовжує працювати над художньою творчістю української пісні, новими танцювальними постановками. У 2001 році хор став лауреатом обласної премії імені Степана Федоровича Кривенького.

Стоїть зараз Степан Федорович у скульптурній позолоті під благодатним небом своєї Вільхівки. Уже немає і Марії Климівни.

Пам'ятник Степану Кривенькому виготовив талановитий скульптор Леонід Українець ще на зорі незалежності. Торік його поновили стараннями Горохівської райдержадміністрації та районної ради.

Пам'яті композитора щорічно у селі Горбаків на Рівненщині проводиться фестиваль «Поліський краю дорогий».

Щоб описати життя піснедара, не потрібно багато красивих слів. Для цього просто потрібно заспівати одну з улюблених пісень, послухати спів «Хлібодара» чи перегорнути сторінки його збірки. І тоді все стане зрозумілим. Щороку в день народження композитора учасники художньої самодіяльності, друзі та рідні приходять до Степана Федоровича Кривенького на могилу, щоб вшанувати його і помолитись за його душу.

Руслана ФІЛЮК

;
20 вересня
Вчора
18.09.2018
17.09.2018
16.09.2018
15.09.2018
14.09.2018
13.09.2018
12.09.2018
11.09.2018
10.09.2018
09.09.2018
-->
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин