Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Від нової школи – до нової людини

13:00 09.09.2018
2162

Про що говорили на розширеному засіданні колегії відділу освіти, молоді та спорту Горохівської РДА

Щорічно напередодні нового навчального року вчительська еліта району збирається, щоб підбити підсумки та визначити стратегію розвитку освіти, відзначити кращі педколективи та школи району відповідно до рейтингів ЗНО та предметних олімпіад, конкурсів, змагань, результатів державної підсумкової атестації, поговорити про важливість та неминучість впровадження нових стандартів школи у період реформ та змін. На розширене засідання колегії відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації окрім членів методкабінету та президії запрошують керівників освітніх та позашкільних установ району, відповідальних за керівництво школами І ступеня, голів профспілкових комітетів та завідувачів дитячих дошкільних закладів.

На порядок денний засідання виносилося важливе й актуальне питання – «Нова українська школа – старт реформ і завдання педколективів по її реалізації у 2018-2019 навчальному році», адже саме цьогоріч першокласники навчатимуться за новими програмами й стандартами, які Міністерство освіти і науки України об’єднало у концепцію «Нової української школи».

На важливості й неминучості реформи наголошували гості колегії – голова Горохівської райради Тарас Щерблюк та в.о. голови, керівник апарату райдержадміністрації Людмила Косюк. Очільники району щиро подякували освітянам за те, що нелегкою працею плекають гідних особистостей – справжніх патріотів України, успішних і ерудованих людей, що не покладаючи сил працюватимуть на благо держави.

Потому із доповіддю виступив начальник відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Віктор Білик, який зазначив, що Нова українська школа, про неминучість якої так довго говорили освітяни, вступає у свої права. Через кілька днів першокласники України, серед них 610 молодших школярів нашого району, розпочнуть навчання за новими стандартами.

«В Україні розгортається радикальне оновлення системи загальної середньої освіти, відповідно зміни відбуваються і в інноваційному освітньому просторі нашого району. І саме ми – освітяни – стоїмо сьогодні в авангарді змін, які так потрібні нашій державі, – зазначив Віктор Білик».

Начальник відділу освіти наголосив, що концепція Нової української школи передбачає автономію закладу освіти, що має планувати власну діяльність і формувати стратегію розвитку. Перші кроки в цьому напрямку вже зробили у минулому навчальному році: відмінили атестацію закладів освіти, збільшили повноваження керівників. На новий навчальний рік міністерство запропонувало освітянам дві типові освітні програми – педагогічні ради навчальних закладів уже схвалили, а керівники затвердили їх і це дозволить самостійно визначити хід навчального процесу, орієнтуючись на формування ключових та предметних компетентностей учнів. Таким чином, сьогодні заклади освіти потребують нових очільників – фахівців, які йтимуть на ризик і братимуть на себе відповідальність.

Віктор Білик розповів, що для потреб школярів курсує 15 шкільних та 1 орендований автобус, які підвозять 838 учнів до шкіл району. Із 488 випускників 9-го класу 41 отримав свідоцтво з відзнакою, 224 випускники шкіл району здобули повну загальну середню освіту, 11 із них отримали золоту (ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені І.Я.Франка – 2, НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» міста Горохова – 3, школи сіл Бужани – 2, Мерви, Озерців, селищ Мар’янівки та Сенкевичівки), а 5 срібну медаль (НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» міста Горохова, школи сіл Мирного, Підбереззя, Лобачівки, Колодеж). Завдяки якісній освіті, отриманій у школах Горохівщини, випускники щорічно стають студентами престижних вишів України та закордоння.

Водночас начальник відділу освіти наголосив на тому, що реформування освіти передбачає покращення комп’ютеризації шкіл, збільшення шкільного Інтернет-простору. Зокрема, у районі у закладах освіти діє 599 одиниць комп’ютерної техніки, 37 мультимедійних проекторів, 8 інтерактивних дошок. У всіх середніх та неповних середніх шкіл є власні web-сайти, на яких вони окрім поточних новин зобов’язані розміщувати офіційні документи, фінансові звіти з метою забезпечення прозорості та інформаційної відкритості навчального закладу.

Дошкільна освіта теж має важливе значення, адже саме вона забезпечує неперервність навчального процесу і, як наслідок, здобуття комплексних і глибоких знань учнями. Актуальним питанням у районі зараз є потреба забезпечення місцями всіх дітей дошкільного віку у дитячих садочках. Так, у цьому році зробили капітальний ремонт приміщення та відкрили додаткову групу на 25 місць у селі Шклинь, на що витратили 120 тисяч із обласного бюджету та 90 тисяч із районного. У дитячому садочку в Берестечку добудували приміщення третьої групи на 20 місць вартістю 1 мільйон 462 тисячі гривень. Провели капітальний ремонт приміщення третьої групи на 20 місць у ЗДО села Скобелки, на що в загальному витратили 1 мільйон 270 тисяч гривень. Начальник відділу освіти, науки та молоді особливо відзначив як найкращі заклади дошкільної освіти сіл Цегова, Озерців, Галичан, Волиці Лобачівської, Бужан, Ватина, Борочича, Мерви, Бран, Новостава та міста Горохова. Водночас наголосив: «Зараз дошкілля переходить від навчально-дисциплінарної моделі до особистісно-орієнтованої, від навчання дітей – до супроводу їхнього розвитку, від виховання – до ціннісного орієнтування».

Важливим у формуванні нової української школи є підготовка компетентних фахівців, що зможуть якісно передати знання і вміння учням. Усі 54 педагоги, які цьогоріч навчатимуть першокласників самі навчалися на дистанційному «Онлайн-курсі» та працювали 10 днів у рамках тренінгу з теми «Нова українська школа – нові підходи до навчання та викладання» на базі НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» міста Горохова та ЗОШ І-ІІІ ступенів села Борочича. Також на меблі, навчальне приладдя та дидактичні матеріали, необхідні у новій українській школі, для закладів освіти району у 2018 році передбачили 2 мільйони 446 тисяч 494 гривні за рахунок державної субвенції.

Великі соціальні зміни, які сталися в останні десятиліття в Україні, призвели до посилення значних міжнародних контактів і до зростання необхідності володіння іноземними мовами. Спілкування іноземною мовою є однією із ключових компетентностей Нової української школи. На її важливості особливо наголошували учасники розширеного засідання колегії відділу освіти, молоді та спорту.

Окремо Віктор Білик відзначив ЗОШ І-ІІІ ступенів села Бужани, яка одна з небагатьох в Україні і одна у Волинській області взяла участь у пілотному проекті Посольства Франції в Україні та МОН України «Експериментальне втілення концепції нової української школи» з французької мови. Тоді Бужани, зокрема, відвідав представник Французького інституту в Україні Мод Капман. Створюють у районі і літні мовні табори, які цьогоріч діяли у 22-х навчальних закладах.

Також особливо наголошували на важливості вивчення математики, адже саме цей предмет з наступного року Український центр оцінювання якості освіти хоче ввести до числа обов’язкових при проходженні зовнішнього незалежного оцінювання.

Активних творчих педагогів району відзначали дипломами обласного управління освіти за призові місця у конкурсі «Творчі сходинки педагогів Волині», вчителі Горохівщини щорічно активно беруть участь у Всеукраїнському конкурсі педагогічної майстерності «Учитель року».

Начальник відділу освіти наголосив, що однією з основних парадигм нової школи є якість освіти. Це один із кроків до євроінтеграції. І головним моніторингом системи якості освіти було і залишається Зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання.

Так, у минулому році державну підсумкову атестацію у формі ЗНО складали 204 випускників, у п’ятьох школах району – у Берестечку, Мар’янівці, Бранах, Новосілках, Перемилі – немає початкового рівня на ДПА. Жоден випускник Горохівщини не має початкового рівня на ЗНО з англійської мови та фізики.

Найкращим за показниками ЗНО навчальним закладом району цьогоріч є Лобачівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, рівень навченості учнів на високому і достатньому рівні з української мови, історії України, географії, фізики у якій становить 100%. За нею ідуть НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» міста Горохова, школи сіл Колодеже, селища Мар’янівки, Звинячого, Озерців, ЗОШ І-ІІІ ступеня №1 імені Івана Франка міста Горохова, школи селища Сенкевичівки, сіл Перемиля, Вільхівки та Новосілок. Школа села Озерці потрапила у рейтинг 200 кращих шкіл України з географії та математики.

Торік 26 учнів району стали переможцями обласного етапу учнівських предметних олімпіад, двоє учнів представляли нашу область на Всеукраїнському рівні. Шестеро школярів минулоріч були переможцями обласного конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Волинського відділення МАН України. Упевнено за кількістю перемог лідирує НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» міста Горохова. Прославили район на Всеукраїнському рівні переможці мовно-літературних та екологічних конкурсів. На районному святі «Сузір’я талантів нагородили понад 200 юних обдарувань Горохівщини.

У районі діють 4 зразкові колективи: ансамбль «Срібні струни» БДЮТ міста Горохова, студія «Дивосвіт», драматична студія «Літорост» та драматична студія «Симфонія слова» «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» міста Горохова. Усі вони гідно провели захист своїх звань на обласному фестивалі зразкових колективів.

Пріоритетними в освітній галузі району залишаються питання налагодження роботи «Інклюзивно-ресурсного центру» та впровадження інклюзивної освіти, створення умов для повноцінного харчування учнів, захист пільгових категорій школярів.

Багато зробили у районі і для покращення матеріально-технічних баз освітніх закладів – продовжується реконструкція спортивного майданчика на вулиці Парковій у Горохові, частину приміщень «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» реконструюють під інклюзивно-ресурсний центр, здійснюються проекти з ремонту даху школи у Лемешеві, заміни віконних конструкцій у Лобачівці, Новосілках, Вільхівці, Колодежах. Крім того частину вікон уже замінили у Звинячому, Озерцях, Лобачівці, Новосілках, Перемилі, Мирному, Вільхівці, Холоневі, Стрільчому, замінили двері у школах сіл Лобачівка та Новосілки.

Поточний ремонт приміщень школи провели у Галичанах, поточний ремонт спортзалу – у Лобачівці. Облаштовують котельню у Сільці. За спонсорські кошти втановили нові двері у школі села Звиняче, замінили підлогу у Лобачівці, придбали комп’ютери для Галичан. Планують облаштовувати санвузли у школі села Скірче. Продовжується добудова ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені Івана Франка міста Горохова, яку тримає на особистому контролі облдержадміністрація.

Начальник відділу освіти щиро побажав педагогам виключно нових та успішних кроків на шляху творення нової української школи, добра і наснаги у новому навчальному році.

Також на засіданні колегії своє бачення розвитку реформ в районі висловили директор ЗОШ І-ІІІ ступенів села Мерви Людмила Гримайло, директор НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» міста Горохова Володимир Зінчук, директор «Інклюзивно-ресурсного центру» Горохівської районної ради Світлана Лич, класний керівник ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені Івана Франка міста Горохова Ірина Слюсарчук, учитель початкових класів НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» міста Горохова Марія Ковальчук та голова районного комітету профспілки працівників освіти і науки Євгенія Карп’як.

Керівники освітніх закладів наголошували, що створення нової української школи – лише перехідний етап у справі формування нової української людини, нової особистості, а потім – і оновленої української нації. Адже якісна і дієва освіта – запорука успішного розвитку наукового потенціалу, гідних та справжніх патріотів, а разом із ними – усієї Української держави.

Роман НОВОСАД

17 липня
Сьогодні
Вчора
15.07.2019
14.07.2019
13.07.2019
12.07.2019
11.07.2019
10.07.2019
-->
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин