Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Як виглядав та кому належав невеличкий палац у Підбереззі

13:18 10.11.2019
2395

До Другої світової війни у Підбереззі існував невеличкий палац та парк родини Грохольських.

Про це повідомили Хроніки Любарта.

Після 1939 року палац знищили. Можливо, й тому про долю архітектурної споруди та її мешканців місцеві мешканці, історики та краєзнавці знають небагато.

Село Підбереззя розташоване в південно-західному напрямку від міста Луцька. На початку ХХ століття воно входило до складу Луцького повіту Волинської губернії.

Перші власники

Свого часу село Підбереззя та навколишні Терники, Одеради та Гать належали Луцькому єпископству. За часів правління Катерини ІІ Підбереззя перейшло у власність генерала російської армії Пашкова. Проте генерал не планував оселитись на Волині, тому за мізерну ціну продав село родині Стройновських із Горохова та Яну Маєвському.

У 1812 році Ян Маєвський викупив частку у Стройновських і став одноосібним власником маєтку. Також він придбав села Несвіж, Коршів, Усичі, Одеради та Гать. Резиденцію Маєвський розташував у Торчині.

Суд за скарб із Губина

Ян Маєвський був задоволений придбаними землями на Волині й планував тут оселитись. Справи йшли чудово. На землях Маєвського, а саме у селі Губин (сучасний Локачинський район), навіть знайшли скарб. Проте, коли великий землевласник із Горохова Стройновський дізнався про скарб, то подав на Маєвського в суд. Він вимагав, щоб перший поділився. Суддя в Петербурзі після численних, виснажливих засідань, все ж став на бік Яна Маєвського. Адвокат та судова тяганина «з’їли» велику кількість грошей Маєвського, через це він продав Підбереззя та Гать.

Нові та останні власники Грохольські

У 1815 році новими власниками Підбереззя став теребовлянський стольник Францішек Грохольський разом із дружиною Урсулою Терлецькою. Відомо, що в ХІХ століття в Підбереззі існували кілька резиденцій. Перша, була дерев’яною, яку звели в першій чверті XIX століття. Можливо, її побудував для родини Францішек Грохольський. Ця будівля проіснувала до 1905 року. Її зображення не збереглись до нашого часу, тому що власниця Ванда Грохольська наказала розібрати споруду.

Наступна резиденція ХІХ століття була мурованою та виконаною в стилі класицизму. Вона збереглась до 1920 року. Резиденцію знищила пожежа. Руїни цієї будівлі розібрали. Можливо, саме її можна побачити на представлених фото початку ХХ століття.

Третя резиденція – офіцина, що знаходилась за сто метрів від вищезгаданої. Звела її Ванда Грохольська. Будівля з п'ятьма кімнатами була розсташована біля дороги до фільварку та невеликої брами, яка вела до стайні. Ця резиденція вціліла в роки Першої світової війни і з 1923 року стала головним помешканням родини Червінських. Оскільки п’ять кімнат новим власникам не вистачало, тому в 1926 році будівлю реконструювали. Для цього запросили єврейського архітектора з міста Луцька Гершка.

До останніх днів існування одноповерхова резиденція Грохольських мала вигляд прямокутника. Фасад будівлі прикрашали колони. До парку вела велика тераса із сходами. Меблі та інтер’єр в 1914-1920-х роках виглядали досить скромно, адже багато скарбів було втрачено або розграбували злодії в роки війни. До 1920-го року збереглось кілька родинних портретів Грохольських, частина столового срібла та «недобитки» порцеляни та фаянсу.

Невелику резиденцію оточував парк, площею кілька десятків гектарів. У ньому найстарішими були дерева з XVIII століття. До парку вела алея із берізок, протяжністю кілька сотень метрів. Також тут знаходився фруктовий сад, який з’явився на початку ХХ століття.

На мапі села Підбереззя початку ХХ століття можна побачити сам маєток, дубовий ліс, господарські землі, болото, сінокоси та дороги. Також чудовим доповненням є світлини родини Грохольських. Усі вони разом з мапою є частиною приватної колекції Кшиштофа Ковнацького, нащадка Марина-Каєтана Грохольського та Ванди Антоніни з Богдановичів Грохольської. Фото виклали на сторінці родини Грохольських у Польщі.

12 липня
Сьогодні
Вчора
10.07.2020
09.07.2020
08.07.2020
07.07.2020
06.07.2020
05.07.2020
04.07.2020
-->